10 způsobů, jak udžet ústní hygienu a zuby pomocí "provizorních pomůcek"

Nápady a návody, jak se připravit na případný pád, blackout...
Odpovědět
Uživatelský avatar
CZkotas
Příspěvky: 632
Registrován: 09 dub 2022, 13:08
Jméno a příjmení: Jméno a příjmení

10 způsobů, jak udžet ústní hygienu a zuby pomocí "provizorních pomůcek"

Příspěvek od CZkotas »

Existuje mnoho způsobů, jak si udržet zdraví ústní dutiny, stačí být kreativní. Pokud např. po katastrofě uvíznete venku, můžete si zuby udržet čisté pomocí provizorních pomůcek, jako je jedlá soda nebo aktivní uhlí.
Čerpal jsem odsud: https://www.survivalsullivan.com/cleani ... -the-wild/

Jak při kempování nebo přežívání v divočině vyčistit zuby nebo je vyčistit bez obvyklých pomůcek:
1) Výroba zubního kartáčku z větve
Sežeňte si větev, která je velká asi jako váš prsteníček a je plně tvarovaná, ale stále mladá a měkká. Oloupejte kůru na jednom konci a vyřízněte do ní řadu protínajících se zářezů. Opatrně žvýkejte odříznutý konec větve, abyste roztřepili vlákna dřeva, dokud nezískáte chlupatý povrch připomínající kartáček. Navlhčete kartáček na větve v troše vody. Pokud se opotřebuje, seřízněte jej a začněte znovu nebo si vyrobte nový kartáček z jiné větve. Nejlepší je použít větve z ovocných stromů, protože mají obvykle mírné antiseptické vlastnosti.

2) Použijte hadřík
Pomocí čistého kusu látky omotaného kolem konce prstu si zuby vydrhněte a vyleštěte, jako byste leštili povrch. Tato metoda pomáhá zbavit se povrchových skvrn, nečistot a plaku. Neodstraní však všechny částečky jídla uvízlé mezi zuby. Použijte čistý, měkký hadřík, staré tričko nebo šátek. Hadřík navlhčete nebo namočte do vody a krouživými pohyby tam a zpět a nahoru a dolů jím otřete všechny zuby.

3) Udělejte z větvičky párátko.
Pokud jste v divočině a máte lovecký nůž nebo multitool, můžete si snadno vyřezat párátko. Ulomte si malý kousek větve, nejlépe relativně rovný, a pak ho nožem vybělte do špičky. Jakmile budete mít ostré a špičaté párátko, použijte ho k vybírání jídla mezi zuby nebo k drhnutí zubního plaku či kamene.

4) Vyrobte si peeling s aktivním uhlím
Aktivní uhlí je skvělý způsob, jak si vyčistit zuby, pokud vám dojde zubní pasta. Aktivní uhlí se vyrábí z uhlí upraveného kyslíkem a má také několik léčivých a čisticích vlastností. Chcete-li jej použít jako zubní peeling, navlhčete zubní kartáček nebo improvizovaný přístroj na čištění zubů, namočte jej do prášku z aktivního uhlí a vyčistěte si zuby jako obvykle. Aktivní uhlí zbarví vaše zuby do černa, ale po skončení stačí vyplivnout a opláchnout. Používejte pouze jemné práškové aktivní uhlí, abyste si neporanili dásně. Nezaměňujte živočišné uhlí s aktivním uhlím. Ten je poréznější, má větší povrch a je čistší než běžné dřevěné uhlí. Obyčejné dřevěné uhlí není tak účinné a jeho používáním se můžete vystavit chemickým přísadám nebo nečistotám.

5) Čištění zubů pomocí jedlé sody
Jedlá soda je další všestranný čisticí prostředek, který lze použít k čištění zubů. Nečistěte si zuby jedlou sodou příliš silně, protože je mírně abrazivní a může podráždit tkáně úst. Pomáhá také odstraňovat plak a povrchové skvrny a má prokázané antibakteriální vlastnosti. Chcete-li jedlou sodu použít jako zubní pastu, navlhčete zubní kartáček, namočte jej do jedlé sody a vyčistěte si zuby. Po skončení zubní kartáček vyplivněte a opláchněte.

6) Opláchněte se slanou vodou
Sůl je další přírodní čisticí a dezinfekční prostředek, který lze použít k čištění zubů. Je méně abrazivní než jedlá soda. Sůl má také antibakteriální a bakterie ničící vlastnosti. (tady dodám, že sůl je výborné a účinné kloktadlo) Chcete-li sůl použít jako ústní vodu, rozpusťte trochu soli ve vodě a kloktejte směsí asi 60 sekund, než ji vyplivnete. Slanou vodu nepolykejte, může vám způsobit nevolnost a dehydrataci.

7) Vyrobte si ústní vodu z borovicového jehličí
Nasbírejte čisté mladé jehličí, které se právě rozvinulo. Poté si připravte vodu a nádobu, ve které se směs bude namáčet. Jehličí rozdrťte a tlučte, dokud se nerozpadne a nezíská kašovitou konzistenci, a poté je přidejte do nádoby a zalijte téměř vroucí vodou, dokud není pokryto. Směs nechte půl hodiny louhovat a poté ji přeceďte přes plátno nebo kávový filtr. Po vychladnutí si ji 30 až 60 sekund promíchávejte v ústech, než ji vyplivnete.

8) Ústní irigátor s lahví na vodu
K vyplachování úst použijte vodu z láhve na vodu. Neodstraníte tak veškerý zubní plak ani bakterie, ale pomůžete odstranit část nečistot, které se na zubech během dne nahromadily. Nejprve udělejte do uzávěru láhve s vodou malou dírku, abyste si vytvořili improvizovanou stříkací láhev. To pomůže vytvořit potřebný tlak, aby proud vody vystříkl mezi zuby. Zaměřte proud vody na zuby a linii dásní a pohybujte jím, abyste odstranili všechny nečistoty. Po každém vystříknutí vodu vyplivněte. Tento postup opakujte několikrát, dokud nebudete mít pocit, že jsou vaše ústa čistá.

9) Žvýkejte žvýkačky bez cukru (tenhle bod se mi nelíbil a to díky aspartamu aj. kdy se na něm vytvoří i závislost a jste nuceni jako kuřáci kupují cigarety kupovat žvejky a hlavně se tím dokážou i vyvyklat zuby atd..)
Pokud jste na cestách, udržujte si zuby čisté pomocí žvýkaček bez cukru. Pomáhá odstraňovat zubní plak a bakterie ze zubů a také stimuluje produkci slin, které pomáhají neutralizovat kyseliny a oplachovat nečistoty.

10) "Štětec" prstem
Umyjte si ruce vodou a mýdlem, namočte prst do trochy vody a pak jím krouživými pohyby tam a zpět a nahoru a dolů otřete všechny zuby. Udržování čistoty zubů a dásní pomůže zabránit infekcím a nemocem. Pokud ztratíte sadu pro přežití a zásoby, použijte k udržení čistoty zubů přírodní ingredience, jako je slaná voda a borové jehličí.
Nedůvěřujte vládě, Vyhněte se masmédiím, Bojujte proti lžím! Veškeré mé informace prosím, volně šiřte!! Protože jen v informovanosti tkví skutečná síla!!!
Odpovědět