Technika: Autonomní čínský roj dronů prolétá lesem

Vše co nikam nezapadá
Odpovědět
Uživatelský avatar
CZkotas
Příspěvky: 543
Registrován: 09 dub 2022, 13:08
Jméno a příjmení: Jméno a příjmení

Technika: Autonomní čínský roj dronů prolétá lesem

Příspěvek od CZkotas »

Hejno mikrodronů se autonomně pohybovalo v hustém bambusovém lese v Číně bez GPS a dokázalo se vyhnout stromům, větvím a křoví.
Neuvěřitelné záběry naznačují, že by tyto drony mohly být jednoho dne využívány při pátracích a záchranných akcích nebo dokonce k chytání lidí.
Obrázek
Čínští vědci z univerzity v Če-ťiangu zveřejnili zprávu a záběry deseti lehkých dronů manévrujících rychlostí v lese. Technologie, která stojí za těmito drony, autonomně naviguje nejlepší dráhu letu pomocí špičkových senzorů. Vedoucí autor Xin Zhou v článku zveřejněném ve středu v časopise Science Robotics napsal, že „letecké systémy s více roboty jsou symbolem technologie budoucnosti“, a citoval vědeckofantastické filmy Prometheus (2012), Enderova hra (2013), Star Wars: Epizoda III (2005) a Blade Runner 2049 (2017), kde byly použity drony nebo roje dronů, které nakonec „inspirovaly“ výzkumný tým.

Zde je roj dronů, který se pohybuje po lese: https://www.youtube.com/watch?v=rPul9WKQ6oQ
V dalším experimentu Zhou a jeho tým ukázali, že roj dronů dokáže sledovat lidský „cíl“ skrze pole stromů:
Obrázek

K přelomovému výzkumu se vyjádřila Enrica Soria z laboratoře inteligentních systémů Švýcarského federálního technologického institutu ve švýcarském Lausanne, která pro The Telegraph uvedla:
„Je to velmi zajímavé: „Tato práce představuje pozoruhodný příspěvek pro robotickou komunitu a důležitý krok k využití rojů dronů mimo omezené prostředí laboratoře, a to nejen pro průzkum v lesích, ale také pro řadu bezpečnostně kritických misí v prostředí vytvořeném člověkem, jako jsou městské oblasti s lidmi a budovami.“
Děsivé je, pokud výzkumníci technologii přenesou do Pekingu, nebo dokonce do armády, která by mohla pokročilý software dronů využít k lovu lidí, pokud by to bylo pro účely domácího sledování, nebo je vybavit zbraněmi pro moderní bojiště.
Zhruba před pěti lety varovali přední světoví výzkumníci v oblasti umělé inteligence a humanitární organizace před smrtícími autonomními zbraňovými systémy neboli roboty zabijáky, kteří vybírají a zabíjejí cíle bez lidské kontroly. Future of Life Institute zveřejnil toto dystopické video o „vražedných robotech:"
https://www.youtube.com/watch?v=HipTO_7mUOw


ZDROJ a další info zde: https://www.telegraph.co.uk/news/2022/0 ... e-fiction/
Nedůvěřujte vládě, Vyhněte se masmédiím, Bojujte proti lžím! Veškeré mé informace prosím, volně šiřte!! Protože jen v informovanosti tkví skutečná síla!!!
Uživatelský avatar
Jan Tománek
Příspěvky: 12
Registrován: 07 dub 2022, 15:49
Jméno a příjmení: Jan Tománek

Re: Technika: Autonomní čínský roj dronů prolétá lesem

Příspěvek od Jan Tománek »

To je slušné sci-fi - úplně ty filmy, kde jsem to vidět, vidím před očima. 😉
Odpovědět