Belgičtí vědci úspěšně vytvořili solární panel, který zároveň vyrábí vodík

Vše co nikam nezapadá
Odpovědět
Uživatelský avatar
CZkotas
Příspěvky: 416
Registrován: 09 dub 2022, 13:08
Jméno a příjmení: Jméno a příjmení

Belgičtí vědci úspěšně vytvořili solární panel, který zároveň vyrábí vodík

Příspěvek od CZkotas »

Vědci z Belgie nedávno vyvinuli solární panel, který přeměňuje vzdušnou vlhkost na vodík. Solární panely tak mohou vyrábět elektřinu prostřednictvím slunečního záření a pomocí vzniklého vodíku napájet topné systémy:
https://www.kuleuven.be/english/kuleuven/
https://cleantechnica.com/2019/03/03/be ... -hydrogen/

Hlavní řešitel Johan Martens z KU Leuven sdělil zpravodajské stanici VRT NWS, že on a jeho tým pracovali na projektu deset let před jeho zveřejněním. Zpočátku solární panel produkoval jen poměrně malé množství vodíku. Následná vylepšení zvýšila jeho výtěžnost a nyní dokáže vyrobit až 250 litrů plynného vodíku denně.
Při nedávné demonstraci provedené během zamračeného dne se objevilo velké množství bublinek vodíku, jakmile byl prototyp panelu vystaven slunci. To jen ukázalo, že panel belgických vědců rozhodně produkuje značné množství vodíku.
Výzkumník Jan Rongé k tomu uvedl: "Dvacet těchto panelů vyrobí dostatek tepla a elektřiny na to, abychom přečkali zimu ve velmi dobře izolovaném domě a ještě nám zbyla elektřina," dodává. Pokud jde o riziko úniku vysoce hořlavého plynu a jeho následného výbuchu, Rongé uvedl, že "riziko nehody [s vodíkem] není větší než u zemního plynu".
Martens poznamenal, že se těší, až prototyp panelů jeho týmu projde reálnými zkouškami. Profesor KU Leuven dodal, že on a jeho tým při navrhování panelu kladli důraz na udržitelnost, nízkou cenu a použitelnost. "Pracujeme s levnými surovinami a nepotřebujeme vzácné materiály ani jiné drahé komponenty," řekl.

Mezitím výzkum prováděný v jiné části světa vyústil ve vývoj nového katalyzátoru, který má rovněž funkci 2 v 1. Skupina čínských vědců popsala, jak zkombinovali několik kovů a vytvořili katalyzátor, který vyrábí vodík a zároveň čistí odpadní vodu. Své výsledky publikovali v časopise ACS ES&T Engineering v březnu letošního roku:
https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 141722.htm
https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsestengg.1c00003
Nedůvěřujte vládě, Vyhněte se masmédiím, Bojujte proti lžím! Veškeré mé informace prosím, volně šiřte!! Protože jen v informovanosti tkví skutečná síla!!!
Odpovědět