Bezkouřové krby (do bytů), krb na biolíh, bioetanolový krb.. Aneb přitopení pomocí BIOkrbu

Nápady a návody, jak se připravit na případný pád, blackout...
Odpovědět
Uživatelský avatar
CZkotas
Příspěvky: 591
Registrován: 09 dub 2022, 13:08
Jméno a příjmení: Jméno a příjmení

Bezkouřové krby (do bytů), krb na biolíh, bioetanolový krb.. Aneb přitopení pomocí BIOkrbu

Příspěvek od CZkotas »

Vzhledem k tomu, co se kolem nás děje (situace kolem zásobování/kolapsu potravin, paliva, přes modifikaci počasí, toxické umělé vakcíny, ukrajinské lži, pokračující depopulace a nadcházející celosvětové nepokoje vedoucí ke kolapsu a občanských nepokojů a lídrů EU vedoucí nás k záhubě..), jsem se rozhodl založit toto vlákno - na téma "bio" krby..
Na úvod předchozí diskusi, co mě k tomu vedlo a ze které jsem pak i vycházel a to vše díky "našemu svobodnému" fóru, zde:
viewtopic.php?f=7&t=4

Nějaké ty marketingové žvásty:
Bio krb (též krb na biolíh, bioetanolový krb, eko krb nebo bio kamna) je druh krbů nebo pecí s kombinovanými zónami generace tepla a technologického procesu - spalování biopaliv (denaturovaného lihu). Tento krb nevyžaduje komín a vydává živý oheň, nikoliv imitací ohně, na rozdíl od elektrických krbů. Tento druh krbů je zkrátka jednou z variant, kterými si můžete ohřát vzduch v místnosti, ale hlavně ji ozdobit a ozvláštnit. A to nejen v rodinném domě, ale i v bytě, nebo kanceláři. A přízvisko „bio“ získal tento vynález díky palivu, které spaluje a díky spalinám, které (ne)vypouští. Jak už možná tušíte, do biokrbu nebudete přikládat dřevem, uhlím, ani briketami. Topivem, nebo přesněji řečeno palivem pro biokrby je nakupovaný biolíh, neboli bioethanol. Ten se jednoduše naleje do hořáku, zapálí a je hotovo. Jen s tou manipulací opatrně - ač teplota hořícího biolihu nedosahuje výše teploty hořícího polínka, stále se jedná o hořlavinu, která dokáže napáchat řádné škody. Což přináší i jednu slabůstku tohoto zařízení. I když v něm plápolá pravý oheň, moc tepla nevydá. A to co vydá, stačí tak na ohřátí vzduchu v jedné místnosti – obvyklý výkon těchto modelů je od dvou do pěti kW. Výhřevnost krbů na biolíh je sice nižší než u zdrojů spalujících dřevo, ale neznamená to, že je nulová. Nejedná se tedy jen o imitaci ohně. V bio krbu skutečně hoří plamen, který alespoň částečně dokáže interiér vyhřát. Náklady na jeho provoz (v závislosti na konstrukci hořáků a výkonu) jsou srovnatelné, jako když si topíte nebo přitápíte elektřinou. Dál tady ovšem máme už je samá pozitiva a výhody. S biokrbem se nemusíte starat o projektovou dokumentaci, nebo snad povolení. Koupíte si ho, doma rozbalíte, postavíte na zem, pověsíte na zeď, položíte na stůl a je to. Nepotřebujete ani komín, nebo jiný vývod spalin, protože ty jednoduše neexistují. Stejně jako popel, saze a zápach. Jediné látky, kterou produkují, jsou vodní páry a oxid uhličitý, který tak jako tak my sami vydechujeme. Biokrby tedy krásně vypadají, snadno se obsluhují, ještě lépe udržují, najdou uplatnění v bytech a pokud vám nevadí, že teplo je spíše takový příjemný bonus, jistě se vám tento druh krbu zalíbí na první pohled. Vyrábí se volně stojící bio krby (jsou nenáročné na instalaci a lze je postavit kdekoli. Nástěnné bio krby (snadno je zavěsíte na zeď třeba místo závěsného televizoru). Vestavné bio krby (vyžadují vybudování stavebního otvoru. Stěna musí být nehořlavá, nehořlavý sádrokarton není problém). Bio krby zavěšené v prostoru (působí velmi elegantně a efektivně). Když budete chtít zatopit v bio krbu, musíte si pořídit biolíh. Zvolte kvalitní bioethanol, náhražky se opravdu nemusí vyplatit. Litr biolíhu vydrží za běžných podmínek hořet asi 2 až 5 hodin a říká se, že provoz ekologického krbu je zhruba stejně nákladný jako provoz klasického krbu. Ceny se odvíjí od zhruba pár set korun až do desítek tisíců korun..

A k tomu dodám toto, co jsem vyčetl:
Všechno tohle se poslouzchá hezky, je to dá se říct taková utopická představa, tedy spalovat v interiéru a současně neodvádět produkty spalování pryč, zní fajn. Krb si vzduch bere z místnosti, jaká je aktuálně třeba. Tekuté palivo se nalije do sběrné nádobky, kde se následně zapálí. Aktivní plamen vzniká jen na hladině lihu a jeho „bohatost“ (a tím i předaný tepelný výkon) tak závisí právě na velikosti plochy hladiny. Palivo postupně odhořívá, ubývá a v momentě, kdy je zcela spáleno krb vyhasne. Do bio krbu můžete pořídit různé doplňky, například keramické imitace dřeva = což je fajn u krbů, dop kterých se to dá vložit, protože tyto keramické kameny naakumulují teplo kolem 500 stupňů a zůstanou teplé i po vyhasnutí. Běžné krby umí vyprodukovat teplo kolem 300 stupňů.
Jednou z výhod těchto krbů na biolíh je skutečnost, že jejich tepelný výkon je malý. V místnostech s malou tepelnou ztrátou tedy nenastává problém s přetápěním tak, jako u výkonných teplovzdušných krbů na dřevo. Obvyklý výkon jednoho lihového hořáku se pohybuje mezi 0,5-3 kW, což při dnešní běžné úrovni zateplení novostaveb (a obvyklé výšce stropu 2,5-2,6 m) představuje přibližně 25-50 m2 vytápěné plochy.
Biokrb je spotřebič, který ke své funkci potřebuje vzduch a ten je tedy třeba při provozu zajistit v dostatečném objemu pro bezpečnou funkci.

Ták, sám jsem zkusil objednat (asi nejlepší na trochu otopu, když žijete např. v paneláku - kde nejde provozovat žádné kamna atd.) tento typ, přišel mi dobrý, má jeden velký hořák na 1litr etanolu = měl by podat 2-3 kW (záleží i na typu použitého etanolu) výkonu, jedná se o takové ohniště v bytě, slušné rozměry 40x40 s výškou 52cm a tvrzeným 4mm sklem ze všech stran. Jedná se o tento typ: Sunset Garden od
BiokominkiGMT s dobrou pořizovací cenou (2.490,- Kč) a kupoval jsem odsud:
https://tvoje-zahrada.cz/index.php?id_p ... &results=3
Jedná se o PL výrobce, stejně jako většina těchto výraběných krbů (např. Kratki aj.), sám jsem si ověřil uvedené informace i z PL eshopů a odpovídají.
Nějaké foto od výrobce:
Obrázek Obrázek Obrázek
A video od výrobce: https://www.youtube.com/watch?v=n28TSwmiv_Q

No, co dodat, pokud někdo má reálné zkušenosti - podělte se, diskutujte. A já doplním info, až etanolový krb dorazí a otestuju..

Obrázek
Nedůvěřujte vládě, Vyhněte se masmédiím, Bojujte proti lžím! Veškeré mé informace prosím, volně šiřte!! Protože jen v informovanosti tkví skutečná síla!!!
Uživatelský avatar
CZkotas
Příspěvky: 591
Registrován: 09 dub 2022, 13:08
Jméno a příjmení: Jméno a příjmení

Re: Bezkouřové krby (do bytů), krb na biolíh, bioetanolový krb.. Aneb přitopení pomocí BIOkrbu

Příspěvek od CZkotas »

Dnes biokrb dorazil (obchod "tvoje-zahrada.cz" kvalitně zabaleno a PPL doprava, za mě ok). Hodím sem první foto (po vybalení a první montáži). Další foto bude až z provozu. Počkám, až se trochu ochladí a nebude kolem 30 ve stínu. Etanolový krb je vážně velký, ještě z bezpečnostních důvodů pořídím i nehořlavou podložku/plech pod kamna apod.:
Obrázek Obrázek Obrázek
Základna je opravdu z docela masivního a lakovaného plechu, včetně čtyř tvrzených skel okolo. Pokud bude vše ok, dokoupím desítky litrů etanolu do rezervy. Za cenu 1500, Kč lze už sehnat 30 litrů, což ujde, při provozu řekněme 2l denně, kdy vychází litr na 50,- to je 100,- denně. A na 31 dní to vyjde 3100,- Kč na přitopení, což se dá, vzhledem jaký hurikán se tady asi na nás všechny blíží...
Nedůvěřujte vládě, Vyhněte se masmédiím, Bojujte proti lžím! Veškeré mé informace prosím, volně šiřte!! Protože jen v informovanosti tkví skutečná síla!!!
Uživatelský avatar
CZkotas
Příspěvky: 591
Registrován: 09 dub 2022, 13:08
Jméno a příjmení: Jméno a příjmení

Re: Bezkouřové krby (do bytů), krb na biolíh, bioetanolový krb.. Aneb přitopení pomocí BIOkrbu

Příspěvek od CZkotas »

Takže, dnes odzkoušeno, za mě 90% a mám v plánu dokoupit několik litrů etanolu do zásoby. Níže foto, od prvotního zapálení a po chvilce už se plamen zvedá a pak ještě a ještě výš..
A opravdu to výrazně hřeje a sálá stejně, jako z kamínek, když u nich sedíte, fakt jsem tomu nevěřil, dokud jsem sám nezkusil, takže, tento model "bio" krbu mohu doporučit!
Vybíral jsem dlouze, několik hodin. A buď se vyrábí malé různé volně stojící, které mají malou nádobu na 0,2-0,7 litrů, případně závěsného typu, anebo že mají 2 a více menších hořáků.., ale hlavně malé ty "ohniska."
Ale žádný v dostupné cenové relaci (ne drahý ale hledal jsem levný jako nouzovku) neměl 1 litr kapacitu a velkou nádobu, jako právě tento. A HŘEJE TO PARÁDNĚ A SÁLÁ TEPLO DO KOLÍ VŠUDE PO CELÉ MÍSTNOSTI.
Počkal jsem pár dní, až se ochladí, kdy jsem celý den větral a "konečně" doma teplota spadla alespoň na cca 22,4 stupňů - po chvilce po zapálení příjemné teplo a po dalších cca 20 minutách teploměr v rohu naměřil už 23,8 a z tepla jsem to pak už zhasil. Mám z toho dobrý pocit a to je důležité! Věřím tomu. I po těch 20 minutách byly ty skla už horké, základna se začala ohřívat. Určitě tento model doporučuji (a jakýkoli s objemem litru a více), pokud chcete alespoň nějakou jistotu produkovaného tepla...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


+ Moje doporučení (kdy výše zmíněný otestovaný etanolový krb bude sloužit jako rezerva s desítky litry etanolu) - tento elektrický nástěnný konvektor: Stiebel Eltron CNS 50 TREND (https://topidla.heureka.cz/stiebel-eltr ... /#prehled/)
Do ložnice nám příští týden dorazí zmíněný elektrický konvektor s výkonem 500W, který tak moc nežere a starý nezateplený barák - místnost do 4-5m2 vytopí - mám pozjišťováno a v novějších zateplených stavbách už to umí více kolem 10-15m2. Pokud bude ok, tak ještě raději dokoupím 750W model (větší místnost) i do dětského pokoje..

+ na závěr Ještě jsou hodně zajímavé keramické olejové el. radiátory, které umí i po vypnutí držet ještě teplo a které jsou taky prakticky bezhlučné a kvalitní, např. tento: https://olejove-radiatory.heureka.cz/se ... /#prehled/
Nedůvěřujte vládě, Vyhněte se masmédiím, Bojujte proti lžím! Veškeré mé informace prosím, volně šiřte!! Protože jen v informovanosti tkví skutečná síla!!!
Uživatelský avatar
CZkotas
Příspěvky: 591
Registrován: 09 dub 2022, 13:08
Jméno a příjmení: Jméno a příjmení

Re: Bezkouřové krby (do bytů), krb na biolíh, bioetanolový krb.. Aneb přitopení pomocí BIOkrbu

Příspěvek od CZkotas »

Ohledně biokrbu, dodám, že bydlíme vcelku prostorném bytě (76m2 a to nepočítám sklepní a jiné prostory), takže s vyprodukovanými spalinami z něj "do okolí" si až tak hlavu nedělám. Stejně se musí min. po použití na chvíli vyvětrat, už kůli tomu, že se to "živí" vzduchem, ale to i plynový sporák, když se vaří. A bude to sloužit jako rezerva k přežití, když si představíte např. při minus 10, kdyby nic nefungovalo, je toto řešení lepší, než nic. Takže, je lepší být připraven, než poté litovat. Kdyby dopadl např. EMP výboj, tak se stejně odpouroučí veškerá elektronika, žádný solární panel, žádná svítilna, pokud je tedy nemáte umístěny v době "dopadnutí emp" někde ve Faradayově kleci (Faradayova klec je princip z oblasti elektromagnetismu, který je založen na tom, že elektrický náboj je soustředěn pouze na povrchu vodiče, nikoli v jeho objemu. Tudíž uvnitř dutého trojrozměrného objektu z dokonale vodivého materiálu nepůsobí žádné elektrické pole).

Určitě pokud máte nějaký byt o rozloze kolem 30m2 či garsonku, tak tam takto velký "biokrb" (rozumějte s velkou kapacitou 1l - či více jak dva hořáky naráz) rozhodně nepoužívejte!
Může hrozit riziko nedostatku kyslíku, přece jen, tyto krby se živí kyslíkem a produkují oxid uhličitý a jemnou páru..
Na druhou srtranu jsem ještě neslyšel o žádném případu ohrožení života při použití biokrbů.
Vše prosím s rozumem a vlastním uvážením. Tohle řešení není na běžné a trvalé vytápění, ale jako rezerva v případě, že např. hlavní vytápění selže.

Doufám, že jsem alespoň pomohl zvážit i tuto možnost přitopení, kdyby šlo "do tuhého", protože, moc řešení už stejně neexistuje, kdyby nešla v inkriminovaném období ani elektřina atd.
Takže, je lepší být připraven, než poté litovat.

+

Do malých místností/bytů jsem našel za super cenu model HOME, který běžně stojí 1500,- Kč i více! (https://krby.heureka.cz/gnt-home/#prehled/), viz odkaz na baumax za 999,- Kč:
https://www.baumax.cz/vrobek/biokrb-hom ... 53713.html
A uvedený výkon: 1,2-1,5 KW je správně, to už jsem nedávno zjišťoval i jinde.

A také doporučuji z důvodu bezpečnosti použít pod krby i pro každý případ plech pod kamna, viz např.: https://www.heureka.cz/?h[fraze]=plech% ... 0kamna&o=3
Více mě už nenapadá, kdyby něco, ptejte se.
Nedůvěřujte vládě, Vyhněte se masmédiím, Bojujte proti lžím! Veškeré mé informace prosím, volně šiřte!! Protože jen v informovanosti tkví skutečná síla!!!
Uživatelský avatar
CZkotas
Příspěvky: 591
Registrován: 09 dub 2022, 13:08
Jméno a příjmení: Jméno a příjmení

Re: Bezkouřové krby (do bytů), krb na biolíh, bioetanolový krb.. Aneb přitopení pomocí BIOkrbu

Příspěvek od CZkotas »

Prvních 55 litrů paliva bioetanolu do biokrbu (s trv. do 7/2025) dnes dorazilo a je bezpečně uloženo 8-)
Naposledy upravil(a) CZkotas dne 12 srp 2022, 10:20, celkem upraveno 1 x.
Nedůvěřujte vládě, Vyhněte se masmédiím, Bojujte proti lžím! Veškeré mé informace prosím, volně šiřte!! Protože jen v informovanosti tkví skutečná síla!!!
Manas
Příspěvky: 24
Registrován: 21 dub 2022, 06:46
Jméno a příjmení: Martin Adámek

Re: Bezkouřové krby (do bytů), krb na biolíh, bioetanolový krb.. Aneb přitopení pomocí BIOkrbu

Příspěvek od Manas »

Benzín, ředidlo,plyn,toto atp. se nesmí skladovat ve sklepě v bytovkách. Až to budeš nosit po kanystru nahoru,tak to dělej tak,ať tě nevidí závistivý zmrzlý soused udavač. Měl bys po rezervě. Někde je to volnější,někde to řeší. V podstatě moped ve sklepě by měl mít prázdnou nádrž. Samá pakárna.
Uživatelský avatar
CZkotas
Příspěvky: 591
Registrován: 09 dub 2022, 13:08
Jméno a příjmení: Jméno a příjmení

Re: Bezkouřové krby (do bytů), krb na biolíh, bioetanolový krb.. Aneb přitopení pomocí BIOkrbu

Příspěvek od CZkotas »

Dodám, že k uvedenému biokrbu ještě moje zjištění s pokusem, že se na něm dá i uvařit. Stačí nedávat ty skla a po straně na deskách nad "ohněm" skrze mřížku umístit na dřevěné desky hrnec aj. Upřímě, jestli vaříte na plynu anebo na lihu např. ohříváte vodu je ve výsledku jedno a stejně se musí/mělo by se větrat atd., do určité výšky po stranách jsem umístil tvrdé prac. desky v alobalu pro zichr a přes ně mřížku a zkoušel i z plyn. sporáku a ukotvil a položil hrnec a ohřál vodu = stejně jako na plynovém sporáku! Toto zjištení se může velmi hodit. Když vemu že ten "můj" umí okolo 3h podat výkon 2,5-3kW tak se dá uvařit zároveň s vydaným teplem jako s trouby i hrnec s rýží, bulgur, kaše, brambory, maso atd..
Ještě mám v plánu až se mi bude chtít, zhotovit natrvalo přenosnou základnu z desek, aby obepnuli tu kovovou základnu a upevnit mřížku mřížku tak, aby se s tím dalo dobře manipulovat, snadno přemístit a mít to ihned připraveno k použití.
Nedůvěřujte vládě, Vyhněte se masmédiím, Bojujte proti lžím! Veškeré mé informace prosím, volně šiřte!! Protože jen v informovanosti tkví skutečná síla!!!
Odpovědět