Základní dovednosti pro přežití v přírodě
Základní dovednosti pro přežití v přírodě
Pževzato a přeloženo z webu "PeparedSurvivalist.org"
1) Abyste zvládli základní techniky první pomoci, přihlaste se/absolvujte kurzy první pomoci.
Nejlepší je naučit se poskytovat první pomoc s lékárničkou i bez ní, abyste věděli, co dělat v případě, že ztratíte vybavení pro přežití.
První pomoc při pořezání a poškrábání
Během katastrofy byste neměli ignorovat drobné řezné rány, protože se mohou zanítit a způsobit horší zranění. Pokud máte malé řezné rány nebo škrábance, udržujte ránu čistou a sledujte, zda se na ní neobjevují známky infekce. Pokud je poranění hluboké a nemůžete zastavit krvácení, použijte škrtidlo, abyste zastavili tok krve. Škrtidla by měla být široká alespoň jeden palec (2,5cm). Pokud je nemáte, můžete použít pruh látky nebo pásek. Škrtidlo utahujte kolem končetiny nad zraněním, dokud se jasně červené krvácení nezastaví. Zranění překryjte obvazy, gázou nebo jakýmkoli čistým materiálem.
Zlomeniny a vykloubení
Pokud máte vykloubené rameno, opatrně se válejte po zemi nebo s ním udeřte o tvrdý povrch, abyste poranění vrátili zpět. V případě kolenní čéšky ji vraťte na místo tak, že nohu natáhnete a zatlačíte ji do jamky. Pokud má někdo zlomeninu, je třeba najít vhodné materiály k vytvoření dlahy. Pokud jste venku, poohlédněte se po několika pevných tyčích. Pomocí klacků stabilizujte zlomenou kost a svažte je k sobě tkaničkami nebo paracordem, aby ortéza držela na místě.
2) Sebeobrana
Skauti doporučují jednoduchý postup sebeobrany proti divokým zvířatům: Zvířeti se postavte čelem a pomalu od něj ustupujte. Nedělejte mrtvého brouka, neutíkejte ani se ke zvířeti nepřibližujte. Pokud vás divoké zvíře zahání do kouta, snažte se udělat co největší. Roztáhněte ruce a dělejte velký hluk. Pokud to nezabere, hoďte po zvířeti cokoli, abyste ho vyplašili.
3) Stavba přístřešku pro přežití a rozdělávání ohně
Když se ztratíte v lese, potřebujete přístřešek na ochranu před přírodními živly. Nemusíte stavět nic složitého, zejména pokud nemáte mnoho prostředků nebo jste příliš slabí na to, abyste pracovali příliš dlouho. Přístřešek ve tvaru písmene A je jedním z nejjednodušších přístřešků, které můžete narychlo postavit. Může poskytnout dostatečnou ochranu před sluncem, větrem nebo mírným deštěm:
Více zde: https://www.outdoorlife.com/survival-sh ... -shelters/
A-přístřešek by měl být pro maximální ochranu postaven blízko země. Můžete jej zavěsit výše, abyste zajistili ochranu před deštěm, ale tím umožníte větší proudění vzduchu pod ním. Po výběru bezpečného a vhodného místa pro přístřešek byste měli mít plachtu zavěšenou do 10 minut. Začněte tím, že zavěsíte šňůru mezi dva stromy nebo podobné podpěry. Položte plachtu na šňůru a přivažte všechny čtyři rohy plachty. Pokud plachtu nemáte, použijte pevné pončo.
Podle hasičů byste měli mít před rozděláváním ohně na paměti dvě věci: Směr větru a okolí. Táborový oheň potřebujete, abyste se zahřáli a dali signál pro pomoc, ale nechcete, aby celý les vzplál jen proto, abyste přilákali pozornost záchranářů. Rozdělávejte oheň daleko od věcí, které mohou náhodně vzplanout, jako je suchá tráva, listí, převislé větve, kmeny nebo ztrouchnivělé pařezy.. Naučte se rozdělávat oheň bez zápalek nebo ferratové tyče, abyste se mohli zahřát, i když ztratíte vybavení.
4) Hledání vody k pití
Vodu můžete v lese najít podle zvuku tekoucí řeky. Pokud se však nacházíte v oblasti, kde se řeka v blízkosti nenachází, měly by vám tyto tipy pomoci vodu najít:
Pasoucí se zvířata často míří k vodě za svítání a za soumraku. Jejich sledování vám může pomoci najít vodní plochu. Mouchy a komáři se často zdržují v okruhu 400 stop od vody. Můžete sbírat rosu, která visí na trávě na poli. Rosu sbírejte tak, že při chůzi přejedete trávou čistým kusem látky. Stojatá voda není bezpečná k pití, i když ji můžete převařit v ohništi.
5) Hledání jedlých rostlin:
Žaludy z dubu - celý ořech je jedlý a snadno se dají nashromáždit.
Borovice - Ořechy a vnitřní kůra stromu jsou jedlé. Pokud nemůžete najít nic jiného k jídlu, můžete si uvařit čaj z jehličí borovice.
Tráva - Trsť (základna) je škrobnatá, ale jedlá a plná vody a sacharidů.
Univerzální test jedlosti pro bezpečné shánění potravy
Při shánění potravy v divočině je důležité znát Univerzální test jedlosti, abyste zajistili svou bezpečnost. Tento test vyžaduje vzít různé části rostliny a každou z nich otestovat na několika částech těla, abyste se ujistili, že je rostlina bezpečná k jídlu. Zkuste si kousek rostliny přiložit ke rtům a jazyku a nakonec vložit do úst. Počkejte osm hodin, zda se neobjeví alergická reakce. Pokud se žádná neobjeví, můžete si být jisti, že je rostlina bezpečná pro konzumaci.
+Podívejte se na níže uvedené video, kde se dozvíte více o nástrojích, které budete potřebovat při shánění divokých jedlých rostlin:
https://www.brighteon.com/eabeef87-362a ... 50dfe35feb
Nedůvěřujte vládě, Vyhněte se masmédiím, Bojujte proti lžím! Veškeré mé informace prosím, volně šiřte!! Protože jen v informovanosti tkví skutečná síla!!!