Pár důvodů, proč užívat SKOŘICI (nejen) jako lék
Napsal: 10 zář 2023, 09:12
Zde dodám tip, kde lze zakoupit pravou cejlonskou skořici:Zkusím sem sepsat pár informací a tipů ke skočici. Když skořici nakupujeme, měli bychom se zajímat o zemi původu. Pravá skořice je cejlonská - je světle hnědá, na dotyk křehká, chuť a aroma jsou jemné, delikátní s nádechem tropických plodů. Je mnohem dražší i pro zdraví prospěšnější než tzv. kassia = skořice čínská, která je levnější a v obchodech tedy spíše narazíme jen na tu levnou.
https://www.pravavanilka.cz/
Skořice nabízí celou řadu zdraví prospěšných přírodních látek. Nejvýznamnější z nich je silice, která obsahuje cinnamaldehyd (aldehyd kyseliny skořicové, phellandrin a eugenol), dále bílkoviny, sacharidy, vlákninu, vápník, železo, hořčík, fosfor, mangan, draslík, měď, zinek, sodík, selen, nenasycené mastné kyseliny, vitaminy C, E, K, lutein, betakaroten, kyselinu listovou a kyselinu pantotenovou.
Skořice působí příznivě na zažívání, odstraňuje bolesti žaludku a předchází vzniku žaludečních vředů. Kromě toho pomáhá při plynatosti a průjmu, ulevuje při nadýmání a zlepšuje chuť k jídlu.
Skořice zabraňuje vzniku krevních sraženin, protože má schopnost ředit krev. Celkově také napomáhá krevnímu oběhu a zdraví srdce.
Účinkuje proti širokému spektru virů, bakterií a plísní, má pověst přírodního antibiotika a zabírá proti zánětům. Osvědčila se při prevenci a léčení chřipky a nachlazení, pro zvýšení účinku se může kombinovat s medem. I pro zlepšení celkové obranyschopnosti organismu se doručuje užívat denně lžička skořice míchané s medem v jogurtu, čaji nebo jiném nápoji.
Skořici jsou připisovány tedy antibiotické a dezinfekční účinky, uplatňuje se jako dezinfekce ústní dutiny při angíně nebo zánětu zubu. Kromě toho odstraňuje zápach z úst, při nachlazení pomáhá odkašlávání.
Zrychluje metabolismus a má zahřívací účinek, takže se nám se skořicí lépe hubne. Kromě toho skořice pomáhá zmírnit chuť na sladké.
Pozitivně ovlivňuje mozek, zvyšuje mozkovou aktivitu, už jen samotná vůně skořice může posilovat kognitivní a paměťové funkce, zvyšuje pozornost a soustředění.
V poslední době je prokázán blahodárný účinek při některých druzích rakoviny, každopádně je výborná jako prevence proti tomuto onemocnění.
O tomhle koření se traduje, že uklidňuje a dodává pozitivní energii. Skořice je ideální pro lidi, kteří trpí stresem, splínem, nervozitou či střídáním nálad, protože přispívá k vyrovnanosti a citové harmonii.
Ženy by měly vědět, že skořice může částečně působit jako přirozená antikoncepce. Samozřejmě, nelze ji brát jako běžnou a zaručenou ochranu, ale v případě, že chcete otěhotnět, je lepší se jí obloukem vyhnout.
Skořice se dá využít i na koupele a obklady, zahřívá tělo a odstraňuje škodlivé látky. Zmírňuje zánětlivá onemocnění, což se dobře využívá v případě revmatismu, odstraňuje bolesti svalů a kloubů. Skořice také pomáhá zlepšovat stav celulitidy, pokožky a vlasů.
Rozhodně se vyplatí taky zkusit zajímavou kombinaci skořice s kuřecím masem. Je to výborné.
Ladí s dalším kořením, hlavně s kardamomem, hřebíčkem, kmínem, zázvorem, muškátovým oříškem či kurkumou.
Skořicový čaj proti nadýmání:
Lžičku mleté skořicové kůry zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme přibližně 10 minut vyluhovat. Čaj popíjíme vlažný. Ale také se dá výluh připravit z celého jednoho svitku skořice, který můžeme zalít i několikrát. Pomáhá při plynatosti a průjmu, ulevuje při nadýmání i při kašli a rýmě.
Skořicový med proti nachlazení:
Do lžíce medu zamícháme 1/2 lžičky mleté skořice. Důkladně promícháme, aby se obě složky dobře spojily. Necháme 5 minut odstát. Přidáme pár kapek citronové šťávy a sníme. Užíváme ráno a večer. Běhen tří dnů pocítíme úlevu od projevů nachlazení.
Rakovina:
Nedávné výzkumy prováděné v Japonsku a Austrálii prokázali, že i pokročilá rakovina kostí, žaludku a střev může být s úspěchem léčena. Pacienti trpící těmito druhy rakoviny by měli užívat lžíci medu a lžíci skořice měsíc 3x denně. V podstatě se skořice dokáže postarat o to, že k nádoru nepustí dostatek živin a kyslíku. Tyto závěry vyplynuly z nedávné studie, kdy se extrakt ze skořice podával nemocným s rakovinou či leukémií.
LDL cholesterol:
2 lžíce medu a 3 čajové lžičky skořice smíchané s 2dcl horké vody, které podávali pacientům s vysokou hladinou LDL cholesterolu dokázaly snížit hladinu cholesterolu o 10% do 2 hodin. Podává – li se 3x denně je vyléčen i pacient s chronicky vysokou hladinou LDL cholesterolu. Dle informací zmíněného časopisu i samotný pravý med, je – li užíván denně, zabraňuje zvyšování cholesterolu.
Pozitivní vliv na zdraví srdce a cév:
Onemocnění srdce a cév jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí, což nepochybně souvisí mimo jiné i s výše zmiňovaným nadměrným příjmem energie, nadváhou a obezitou či sedavým způsobem života. Podle studií se však zdá, že spolu se změnou životního stylu a konzumací stravy bohaté na nenasycené mastné kyseliny může v prevenci a terapii těchto onemocnění přispívat třeba i pravidelná konzumace skořice. Vliv na snížení frakce LDL cholesterolu (špatného) a stabilizaci či dokonce zvýšení frakce HDL cholesterolu (dobrého) se u osob s diabetem II. typu potvrdila při příjmu v rozmezí 120 mg–6 g skořice denně, přičemž 1 kávová lžička odpovídá právě zmiňovaným 6 g. Další pozitivní účinky na zdraví srdce a cév jsou dány již zmiňovanou antioxidační a protizánětlivou funkcí skořice, což eliminuje oxidační stres a uvolňování zánětlivých látek poškozujících cévní stěnu.
Podporuje funkci mozku:
Už samotná vůně zvyšuje vaši mozkovou aktivitu. V jednom výzkumu bylo zjištěné, že při konzumaci skořice a vnímání její vůně, se testovaným dobrovolníkům zlepšila paměť a pozornost při práci. Působí také preventivně proti Alzheimerově chorobě, případně zpomaluje průběh onemocnění.
Tlusté střevo, zažívání:
Bezesporu je výborným zdrojem vápníku, vlákniny a různých druhů minerálů. Z těch nejdůležitějších je to hlavně mangan. Vápník a vláknina pomáhají z těla vylučovat nadmíru soli a škodlivin. Díky pravidelné stolici tak působí preventivně proti vzniku rakoviny tlustého střeva. Je vhodná pokud vás bude trápit plynatost, zácpa nebo průjem. Med se skořicí úspěšně léčí bolesti žaludku a chrání žaludek od vzniku žaludečních vředů.
Díky pozitivním účinkům na tlusté střevo, dokáže odplavit z těla nadbytečné tuky, čímž snižuje hladinu cholesterolu. Pomáhá tak předcházet onemocnění srdce a aterosklerózy. smíchejte med a mletou skořici a namažte na chléb místo džemu nebo marmelády a jezte pravidelně k snídani.
Na těžký žaludek:1 lžička skořice a 2 lžíce medu před jídlem zabraňuje zvýšení kyselosti žaludku i u nejtěžších jídel.
Protizánětlivý efekt:
U polyfenolů a cinnamaldehydu zůstaneme i nadále – studie totiž poukazují na to, že kromě antioxidačních vlastností tyto látky obsažené ve skořici vykazují rovněž protizánětlivý a antimikrobiální efekt. Pokud bude v budoucnu možné dopravit tyto sloučeniny ve vysoké koncentraci do cílových tkání, podle studií jsou bioaktivní látky skořice vhodným adeptem k podpoře léčby zánětlivých stavů v organismu.
Dávka skořice, jež je běžně používána při prípravě pokrmů, je velmi malá a pravděpodobně nebude dostatečná k efektivnímu naplnění výše zmiňovaných benefitů. Pro tyto účely je tak lepší konzumovat skořici dlouhodobě a ve vyšších dávkách (vybírejte výhradně skořici cejlonskou)