Země začínají zadržovat vývoz a hromadit potraviny. K zablokování vývozu potravin přistoupilo několik zemí: včetně Maďarska a Indonésie se nově odstřihla Ukrajina (kdy mezitím vláda zabavila traktory, které by se za normálních okolností věnovaly zemědělské činnosti, a zatlačila je do válečné služby - například k odvozu zničených ruských tanků a vozidel, takže nejsou k dispozici pro sklizeň plodin. Kyjev proto zavedl omezení vývozu masa, žita, ovsa, pohanky, cukru, prosa a soli, přičemž došlo i k určitému omezení vývozu pšenice a kukuřice (z nichž má vláda příjmy), která se snaží zajistit dostatek potravin pro sebe.
Válkou zničená Sýrie nedávno oznámila, že omezí výdaje a bude dávkovat základní potraviny. V nedalekém Libanonu, kde mohutný výbuch v bejrútském přístavu v roce 2020 zničil hlavní obilná sila v zemi, se úřady snaží dohnat předpokládaný nedostatek pšenice, přičemž 60 % dodávek zajišťuje Ukrajina. A klíčový futures kontrakt na pšenici vzrostl za poslední měsíc už o 70 %.. Nová zpráva Organizace OSN pro výživu a zemědělství FAO odhaduje, že ceny potravin a krmiv postupně vzrostou o 20 procent nad již zvýšenou úroveň.
A máme tady už protesty nejen na Srí Lance - už to začalo i v Peru (v Brazílii, tam se ale potýkali s problémy již předtím), než ale ceny aktuálně vyskočily na rekordní úroveň v důsledku probíhající krize dodavatelského řetězce v kombinaci s ruskou invazí na Ukrajinu.
"Protesty začaly tím, že zemědělci a řidiči kamionů zablokovali některé hlavní dálnice vedoucí do hlavního a největšího města Peru, Limy. Blokace způsobily další nárůst cen potravin. V pondělí 4. dubna se protesty změnily v násilnosti, když se demonstranti střetli s policií...V březnu dosáhla meziroční inflace v Peru 6,82 %, což je nejvyšší míra inflace od srpna 1998."Podívejte se na video, které ukazuje několik záběrů, jak se demonstranti v Limě střetávají s policií a někdy ji díky přesile vytlačují zpět. (2minuty):
https://www.brighteon.com/ad98379f-a8fd ... 079fab96e8
Jsou tu i dobré zprávy, ale není jich zatím mnoho..:
V krátkodobém horizontu budou země, které produkují velké množství pšenice a obilí - Austrálie, Argentina, Indie a Spojené státy - schopny nahradit část rusko-ukrajinských výpadků.
Špatnou zprávou však je, že v mnoha zemích již začalo národní hromadění těchto komodit:
Indonésie po ruské invazi zavedla nové limity na vývoz palmového oleje, aby kontrolovala ceny. Maďarsko minulý týden zakázalo veškerý vývoz obilí. Srbsko ve středu oznámilo, že zakáže vývoz pšenice, kukuřice, mouky a kuchyňského oleje. Egypt - země z 80 % závislá na ruské a ukrajinské pšenici - zavedl kontroly vývozu obilí, protože cena dotovaného chleba již začala stoupat. Blízký východ se bouří kvůli inflaci a nedostatku potravin, kdy hladoví Iráčané protestují proti inflaci potravin.
Prezident Světové banky David Malpass už otevřeně přiznává, že v důsledku války na Ukrajině nyní čelíme "obrovskému zásobovacímu šoku".
Podle OSN byly celosvětové ceny potravin v únoru 2022 o 20,7 % vyšší než v únoru 2021, ceny hnojiv se naprosto zbláznily, produkce plodin na celé planetě klesá kvůli šíleným výkyvům počasí a problémy v dodavatelském řetězci se rozrůstají.
Zde uvedu časovou osu toho, co se děje s nedostatkem potravin a jejich inflací ve světě:A v Německu už HYPERINFLACE?! V Německu se nedávno probudili do začínající hyperinflace potravin, když se maloobchodní ceny potravin během jediného dne náhle zvýšily o 20 až 50 % (informuje Reuters): "Nedávno populární maloobchodní řetězce jako Aldi, Edeka a Globus oznámily, že budou nuceny zvýšit své ceny. V Aldi bude od pondělí "výrazně dražší" maso a máslo kvůli zvýšení cen od jeho dodavatelů"
Nejdříve byly zasaženy oblasti Blízkého východu vzhledem k jejich geografické blízkosti k Ukrajině a Rusku.
! Můj odhad: Západní Evropa bude postižena během následujících 3-4 měsíců (léto+-), nedostatek potravin bude trvat ještě několik měsíců poté.
Spojené státy, Kanada, Austrálie a další země na různých kontinentech pocítí dopady v druhé polovině roku 2022, které budou pokračovat i v roce 2023 a pravděpodobně potrvají až do roku 2024.
Nedostatek potravin se také střetává s inflací měn v důsledku neutuchajícího tištění peněz téměř všemi centrálními bankami na celém světě.Důležité je, že se naskýtá velmi úzká příležitost vytvořit si zásoby potravin dříve, než nedostatek udeří = tady je úplně jedno, kolik kdo peněz má..
Tato devalvace měny způsobí, že potraviny budou v maloobchodě ještě dražší. Problém je v tom, že potraviny ani pohonné hmoty nelze vytisknout. Můžete tisknout "peníze", ale více papírových peněz, které se vznášejí kolem, nevrátí potraviny na pulty. Pokud něco, tak čím více peněz tisknete, tím se celý problém zhoršuje.
Nejvíce budou postiženy rozvojové země, kde může zdražení potravin o pouhých 20 % znamenat rozdíl mezi obživou a hladem. Vyspělé země mohou absorbovat větší nárůst cen, aniž by trpěly sociálními nepokoji, ale existuje reálná hranice, kolik inflace a nedostatku mohou tyto země také absorbovat. V konečném důsledku se s prohlubujícím se nedostatkem potravin a cenovou inflací můžeme v příštích několika letech dočkat celosvětových potravinových nepokojů.
A jak Západ zničil globální potravinový řetězec tím, že se pokusil potrestat Rusko? ..
To vše pramení z hospodářských sankcí, které Západ uvalil na Rusko, to vše vede ke zrychlujícímu se kolapsu globálního obchodu s obilím, energií a hnojivy. Zhroucení globálního dodavatelského řetězce také zhoršilo možnosti zemědělců získat důležité součástky pro provoz jejich strojů a ceny hnojiv vedly k radikálnímu zvýšení nákladů na pěstování potravinářských plodin. (Rostoucí ceny pohonných hmot jsou rovněž významným faktorem, který ještě více prodražuje zemědělství.)
Západní země finančně zneplatnily ruské banky a zakázaly jim obchodovat v dolarech nebo eurech, čímž fakticky přerušily dovoz a vývoz z Ruska. To vedlo k téměř okamžitému nedostatku zemědělských vstupů, jako jsou hnojiva, a také k nedostatku potravinářských plodin, jako je pšenice, kukuřice, sója, slunečnicový olej a další.
Účty za energii se všude postupně ztrojnásobí. Nabíjení elektromobilu bude stát trojnásobek. Účty za potraviny se během příštích pěti-šesti měsíců minimálně zdvojnásobí. Stovky kaváren a malých podniků zavřou. Místní daně, prudce rostoucí účty za energie, zvyšující se náklady na materiál a práci a poplatky za parkoviště atd.. Nezaměstnanost vzroste.Na závěr:
Po depopulačních zbraních (vakcíny) nyní čelíme uměle vyvolaného nedostatku potravin a inflace, což vše bude ještě zhoršeno dalším tiskem peněz. Například USA: Bidenův návrh rozpočtu na rok 2023 požaduje rozpočtové výdaje ve výši přibližně 1 bilionu dolarů každé dva měsíce.
K tomu samozřejmě přibudou další "nouzové" peníze na záchranu, takže Spojené státy brzy propálí bilion dolarů měsíčně.. Toto bude asi poslední kapitola konečného výbuchu amerického impéria a jeho měny založené na dluhu, která byla v roce 1971 oddělena od zlata. Vzhledem k tomu, že již vznikl dluh ve výši 30 bilionů dolarů - a možná dalších 9 - 10 bilionů dolarů, které budou utraceny v příštím vládním fiskálním roce, se velmi rychle blížíme k úrovni dluhu 50 bilionů dolarů během pouhých několika příštích let. Pokud se dostaneme i tak daleko, kolaps dolaru nebude daleko. Všichni "normální" už právě teď utíkají od dolaru a vrhají se na potraviny, zlato, stříbro, půdu, ojetá vozidla, střelivo, střelné zbraně a podobně. Nikdo, kdo má alespoň trochu rozumu, nechce zůstat v držení dolarů, až hudba přestane hrát.
Shrňme si to: Ceny energií a potravin prudce narostou, po inflaci dorazí ještě hyperinflace, která tady bude ještě několik měsíců poté (ale vždycky tady bude právě těch 99% idiotů ze všeho neustále vinit jen a pouze Rusko). Po vakcínách zemřou další miliony lidí, protože se nebudou moci ani najíst a ohřát..